Szent János Kórház
és Észak-budai Egyesített Kórházak
Központi címünk:
1125 Budapest, Diós árok 1-3.
Tel.: 06 1 458 4500
Fax: 06 1 458 4656
TRAUMATOLÓGIAI ÉS KÉZSEBÉSZETI OSZTÁLY
26. ÉPÜLET
Osztályvezető: Dr. Merényi Gábor osztályvezető főorvos
Főnővér: Faragó Éva
Telefonszám: 458-4636
Betegfelvétel: 458-4634
Titkárság: 458-4637
Nővérpult: 458-4500/4497
Ágyszám: 95
INFORMÁCIÓK AZ OSZTÁLYRÓL
(kattintson a megfelelőre)
AZ OSZTÁLY TEVÉKENYSÉGE, BEAVATKOZÁSOK
Az osztályra baleseti sérültek, mozgásrendszeri traumatizáltak mellett a politraumatizáltak ( többszörös sérültek), a mellkasi és hasi sérültek, valamint a neurotraumatizáltak (koponya és gerincsérültek) kerülnek. De itt látjuk el azokat is, akik mozgásszervi sérüléseket követő gyógyult állapotban ugyan, de rossz funkciókkal rekonstrukciós műtétre vagy mozgásszervi rehabilitációra várnak.
A teljeskörű traumatológiai tevékenység mellett általános ortopédiát, ezen belül nagyizületi protetikát (váll, csípő és térd izületi pótlásokat) és sportsebészetet (térd- és vállsebészetet), továbbá arthroscopiákat (ízületi tükrözés száloptikás műszerrel) végzünk. Külön profilunk a kézsebészet, valamint a szeptikus sebészet (mozgásrendszeri fertőzések kezelése). Az osztálynak 6 műtője van, évenként átlagban 4500 fekvőbeteget kezelünk és 3500 ún. nagy műtétet végzünk.
Az osztály a traumatologiai ellátás szempontjából a progressio legmagasabb, ún. III. szintjére rangsorolt, Budai Trauma Centrum. Az osztály akkreditált képzőhely, részt vesz a medikus képzésben, a rezidens és a szakorvos képzésben.
A betegellátók által végzett speciális vizsgálatok
A műtéti ellátások sorában döntően az ún. intramedullaris (velőürszegezéses) technikákat részesítjük előnyben, valamint az AO elveket (világszerte elterjedt iskola rendszer a belső csontegyesítési eljárásokra) követjük. Ezeket az elveket könnyen vállaljuk, mert orvosaink jó része rövidebb, hosszabb nyugat-európai ösztöndíjakon tökéletesítette szakmai tudását.
Terápiás palettánk az egyik legszélesebb a magyar traumatológiák között. A felhasznált implantátumok( beültetett rögzítő eszközök) szintén az európai standard követelményeknek megfelelő eszközök (Sanatmetal, Medimetal, Johnson and Johnson, Synthes, Zimmer, Tornier és Metrimed termék).
Az osztályon mód van egynapos ellátást végezni bizonyos tevékenységcsoportokban.
AZ OSZTÁLY ORVOSAI
Orvos neve:
Munkakör:
Épület
Mellék*
Dr. Merényi Gábor
osztályvezető főorvos
26.
4638
Dr. Ferencz János
osztályvezető főorvos helyettes
26.
4479
Dr. Detre Zoltán
főorvos, az orvostudomány kandidátusa
26.
4720
Dr. Ábrahám Lajos
főorvos
26.
4482
Dr. Benkő László
főorvos
26.
4410
Dr. Benkő Tibor phD
főorvos
26.
4817
Dr. Boross István
főorvos
26.
4491
Dr. Ferentzi Éva
főorvos
26.
4863
Dr. Glanz János
főorvos
26.
4499
Dr. Gergely Péter
főorvos
26.
4499
Dr. László Előd
főorvos
26.
4482
Dr. Nagy Imre
főorvos
26.
4491
Dr. Nemes János
főorvos
26.
4481
Dr. Popik Ervin
főorvos
26.
4491
Dr. Stajer Gyula
főorvos
26.
4499
Dr. Schultheisz Ervin
főorvos
26.
4491
Dr. Horváth-Kenéz László
adjunktus
26.
4491
Dr. Kelenffy Tamás
adjunktus
26.
4482
Dr. Nagy Emília
adjunktus
26.
4499
Dr. Puskás Ferenc
adjunktus
26.
4499
Dr. Sevella Péter
adjunktus
26.
4479
Dr. Dániel Sándor
szakorvos
26.
4499
Dr. Farkas Judit
szakorvos
26.
Dr. Péterfy Nóra
szakorvos
26.
4863
Dr. Berky Dániel
szakorvos jelölt
26.
4479
Dr. Kőnig Károly
szakorvos jelölt
26.
4479
Dr. Takácsik Zsombor
szakorvos jelölt
26.
4863
Dr. Tóközi Péter
szakorvos jelölt
26.
4479
* A Szent János Kórház központi száma: 458-4500. A negyvenöttel, illetve a negyvenhattal kezdődő mellékek 458- előtaggal budapesti telefonszámként közvetlenül hívhatóak. Pl. 458-4517.
BETEGFELVÉTEL RENDJE
Az Osztály jelenleg mind fekvő-, mind járóbeteg vonatkozásában a hét 5 napján ( hétfő, kedd, csütörtök, péntek és szombat napokon) napi 24 órában felvételes, mód van azonban arra is, hogy egyéni megkeresésre az ún. csendes napokon is az osztályra kerüljön felvételre friss sérült ( egyéni megkeresésre, vidékről, vagy külföldről történt hazaszállítás kapcsán, stb). Így számos, nem a felvételi területünkön levő rendezvény háttér osztályos ügyeletét biztosítottuk, pl.: Sziget Fesztivál, Motorcsónak VB, Nagy Cirkusz rendezvényei, stb.
ELLÁTÁSI TERÜLET
Budapesti kerületek: I.-II.- XI.-XII.. XXII: kerület
Budakeszi járás: Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Herceghalom, Nagykovácsi, Páty, Perbál, Sóskút, Százhalombatta, Remeteszőlős, Telki, Tök, Zsámbék
Érdi járás: Diósd, Érd, Pusztazámor, Sóskút, Százhalombatta, Tárnok, Törökbálint
Pilisvörösvári járás: Pilisborosjenő, Piliscsaba, Pilisjászfalu, Pilisszántó,Pilisszentiván, Pilisvörösvár, Remeteszőlős, Solymár, Tinnye, Üröm
Komárom-Esztergom megyéből: Gyermely, Szomor
OKTATÁSI ÉS TUDOMÁNYOS TEVÉKENYSÉG
Az osztály akkreditációja alapján részt vesz a szakorvosképzésben.
Az osztály orvosai jelen vannak a hazai tudományos fórumokon, országos kongresszusokon.
Valamennyi dolgozó rendszeres továbbképzésben részesül.
VIP SZOBÁK
Két darab kétágyas szoba ( elektromos ágy , fürdőszoba, hűtőszekrény, TV, légkondicionáló) vehető igénybe térítés ellenében az osztályon, melynek díja 3.000,-Ft/nap/fő. A szoba külön kérésre egyedül, illetve családtaggal - kísérővel is igényelhető.
ALAPÍTVÁNY
„Hedri Endre" Alapítvány a Sérültekért.
Bank, bankszámlaszám: OTP Bank , 11712004-20177205
Adószám: 18049574-1-43
Az Alapítvány célja:
a sérültellátás körülményeinek javítása,
a vizsgálómódszerek tökéletesítése ill. hiányzó nagyértékű vizsgálóeszközök , illetve műtői eszközök beszerzése,
az osztályon fekvő betegek ápolásának, ellátásának javítása, korszerű ápolási és észlelési, valamint kényelmi berendezések alkalmazásával,
az Alapítvány hozzá kíván járulni a sérülteket ellátó orvosok naprakész ismereteinek gyarapításához: szakkönyvek és folyóiratok vásárlásával, valamint hazai és nemzetközi kongresszusokon való részvétel támogatásával,
AZ OSZTÁLY TÖRTÉNETE
A Traumatológiai Osztály létrejöttének első lépése az Országos Traumatológiai Intézet épületének életveszélyessé nyilvánítása volt 1977 őszén, aminek következtében a baleseti ellátást, illetve az azt végző kollégákat ki kellett költöztetni.
1977. december 21-vel a János Kórház II. Sebészeti Osztályából (Prof. dr.Keszler Pál) és a János Kórház III. Bronchológiai Tüdőosztályából ( dr. Horlai Béla ) jött létre a Traumatológiai Osztály. A végtag traumatológiai részleg a földszinten dr. Gonda András vezetésével alakult meg, akihez hamar csatlakoztak az Országos Traumatológiai Intézetből átvezényelt kollégák.
A betegfogadás, a műtéti ellátás egy ideig - a tárgyi feltételek biztosításáig - az Ortopéd-Traumatológiai Osztályon történt, Prof. Dr. Krakovits Gábor vezetése alatt.
A jelen épületben az önálló tevékenység 1978 szeptemberében kezdődött. 1981.február 28-án Prof.Dr. Keszler Pál távozott a Traumatológiai Osztály éléről - ezt követően mindkét osztályt Dr. Krakovits Gábor irányította átmenetileg.
1981.szeptember 15-én Prof.dr.Zolczer Lászlót nevezték ki a Traumatológiai Osztály élére.
Prof.dr.Zolczer László vezetésével 1983-ra érte el az új Traumatológia, hogy a jelen épület egészét elfoglalta, és így 204 ággyal a budai oldal szuverén traumatológiai központjává vált, amihez 1985-ben csatlakozott a Budai Baleseti Ambulancia megnyitása.
1995-ben a neurotraumatológiai részleg Dr. Julow Jenő főorvos vezetésével kivált, és önálló 44 ágyas Idegsebészeti Osztály alakult az épület II. emeletén.
1991 és 2000 között Prof.dr.Tamásy Sándor vezette az osztályt. 2001. január 1-től Dr. Detre Zoltánt, majd 2013. július 1-től Dr. Merényi Gábort nevezték ki a Traumatológiai Osztály élére. Az utóbbi években jelentősen bővült a szakmai paletta, korszerű eljárások jelentek meg a szakma fejlődését tükrözve. Az osztály orvosainak jelentős része mind traumatológiai, mind ortopédiai szakvizsgával rendelkezik, emellett számosan további szakvizsgával is ( kézsebészet, mellkas és hasi sebészet). Kézsebészeti részleg került kialakításra és újra működik a Traumatológiai Szakrendelő. Az osztály elnyerte a legmagasabb, III. progressziós szint besorolást. Az Ortopéd-Traumatológiai Osztállyal közösen, a fővárosban elsőként biztosítottunk a hét minden napjára folyamatos traumatológiai ügyeletet. A szükségesnél még mindig kevesebb, de számos javulás következett be a tárgyi feltételekben (műtő felújítás, új digitális röntgen, ultrahang felújítás, shocktalanító felszerelések, továbbá VIP kórterem kialakítás, rendelő kialakítás, vizes blokk felújítás, betegfürdető kialakítása és bizonyos kórtermek komfort szintjének javítása történt). Az osztály elavult infrastruktúrájának megújítása évek óta első helyen áll a tervek sorában, a nyílászárók cseréje, illetve MR készülék beszerzése van napirenden.