A kontaktus típusától függően különböző veszélyeztetettségi szintek vannak, az ennek megfelelő védőruházatot az országos tisztifőorvos a WHO és az ECDC ajánlása alapján határozta meg.

Intézményünkben a Nemzeti Népegészségügyi Központ 2020.03.16. óta hatályban lévő eljárásrendje szerint követjük az előírt utasításokat a védőfelszerelés viselésére vonatkozóan. Az eljárásrend elolvasására és elsajátítására minden dolgozónak lehetősége volt. Védőfelszerelések a szükséges mennyiségben rendelkezésre állnak, utánpótlásuk folyamatosan biztosított. 2020.03.28-án újabb szállítmányok érkeztek a kórházba, így nagy mennyiségű védőfelszerelés áll rendelkezésünkre (több típusú maszk, védőszemüveg, gumikesztyű, overál), ezen kívül gyorsteszteket is kaptunk.

1.      Alacsony kockázatú beavatkozások:

Az alapvető (standard) óvó-védő rendszabályokban foglalt fertőzés-megelőzési előírásokat minden beteg ellátása folyamán be kell tartania az egészségügyi dolgozóknak. A kézhigiénés szabályok betartása mellett az egészségügyi dolgozóknak sebészi orr-szájmaszkot kell viselnie, függetlenül attól, hogy felmerül-e az új koronavírus megbetegedés lehetősége.

2.      Közepes kockázatú beavatkozások:

Olyan tevékenység tartoznak ide, ahol szoros kontaktus lehetséges covid+ beteggel.

–          személyes kapcsolatba került (2 méteren belüli távolság és 15 percnél hosszabb idő);

–          zárt légtérben tartózkodott  (2 méteren belüli távolság és 15 percnél hosszabb idő) [pl. munkahelyen egymás közelében, iskolában egy osztályteremben, kórházi beteglátogatás során];

–          közvetlen fizikai kapcsolatba került új koronavírussal fertőzött személlyel (pl. kézfogás útján) – gumikesztyű használata mellet kizárható.

Ekkor FFP2 maszk viselése is indokolt.

3.      Magas kockázatú beavatkozások:

Aerosol-képződéssel járó tevékenységek (pl. mintavétel, intubálás, lélegeztetés, magas frekvenciájú sebészi vágó használata) teljes védőfelszerelésben történnek (FFP3 maszk, védőszemüveg vagy arcvédő, hosszú ujjú védőruha vagy köpeny, egyszer használatos kesztyű, hajvédő, lábzsák).

Minden dolgozónk megkapja a tevékenység besorolásának megfelelő védőeszközöket.