Az anyatejes táplálás világnapját minden évben augusztus 1-jén ünnepeljük, ezzel egyidőben kezdetét veszi a szoptatás világhete (augusztus 1–7.) Az Egészégügyi Világszervezet először 1992-ben nyilvánította augusztus 1-jét az Anyatejes Táplásás Világnapjává, a világnaphoz Magyarország 1993-ban csatlakozott.
Világnap célja, hogy felhívja a figyelmet az anyatejes táplálás fontosságára, valamint arra, hogy az anyatejes táplálás több, mint a gyermek etetése.
A világhét alkalmából országszerte változatos programokkal várják a családokat. A szoptatásban jártas szakemberek előadásokat tartanak, hiteles információkat osztanak meg a kisgyermekes családokkal.
A szoptatás világhete 2026-os mottója:
Fenntartható életkezdet szoptatással: Támogassuk a bevált módszereket
Mit üzen az idei világhét?
A Szoptatás Világhete 2026-ban arra emlékeztet minket, hogy az anyatejes táplálás a legjobb és legtermészetesebb kezdés egy kisbaba életében. Az idei nemzetközi kampány négy egyszerű lépésre – a pontos tájékoztatásra, a biztos háttérre, az összefogásra és a megerősítésre – építve mutatja meg, hogyan adhatunk biztonságot a családoknak.
A Szoptatás Világhete 2026-ban arra hívja fel a figyelmet, hogy az anyatej a baba egészséges fejlődésének igazi alapköve. A szoptatás az egyik legjobb és legolcsóbb befektetés a jövőbe, amellyel a családok és a társadalom is nyer. Az anyatej nemcsak a baba egészségét védi meg a betegségektől, hanem segíti a szellemi fejlődését, a tanulást, és megalapozza a boldog felnőttkort is.
A nemzetközi kampány célja, hogy tudományos tényekkel mutassa meg, mennyire fontos az anyatej a babák korai táplálásában és a családok biztonságában. A szakértők szerint a jól működő, bevált helyi módszerek megosztása és átbeszélése nélkülözhetetlen ahhoz, hogy jobban segíthessük az anyukákat.
A sikeres szoptatáshoz azonban nem elég egyedül az édesanya: ehhez az édesapák, a családtagok, a szakemberek és az egész társadalom közös összefogására van szükség. Az első és legfontosabb lépés az, hogy a szülők időben megkapják a legújabb és legmegbízhatóbb információkat. Emellett a munkahelyeken és a helyi közösségekben is olyan szabályokat kell teremteni, amelyek védik és támogatják a szoptató anyákat.
A családtagok és a segítő szakemberek, szervezetek összefogása a garancia arra, hogy az anyuka nyugodt és támogató környezetben szoptathasson.
Készítette:
Fazekas Anita vármegyei mentor védőnő, laktációs szaktanácsadó, Észak-budai Szent János Centrumkórház
Czákné Varga Ildikó Bp. III. kerület, területi védőnő, IBCLC Laktációs Szaktanácsdó
WABA logo 2026 – fordította: Szoptatásért Magyar Egyesület


